hepsişifa 4

20 Aralık 2009 Pazar

Kolestrolü düşüren bitkiler

Kolesterol Çok ciddi bir sorundur. Kolesterolün yüksek olması ve tedavi edilmemesi durumunda Kalp damarları tammen tıkanacağından ölümle bile sonuçlanabilecek bir dueumdur. Eğer aile içinde birinci derec akrablarda bu sorun var ise mutlaka sizde düzenli kontrollerinizi yaptırmalısınız.
Enginar ve karahindiba kolestrolü önler.

Fasulye, kalp damar tıkanıklığı ve kolesterol düşürmek için birebirdir. Özellikle soya fasulyesinde bu etki çok fazladır.
Fındığın içinde yüksek düzeyde oleik asit bulunduğundan kolesterol yükselmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlar.
Siyah üzüm içindeki maddeler kolesterol düşürücü etki yapar.
Greyfurt, enginar kolesterol düşürücüdür.
Ceviz iyi bir kolesterol düşürücüdür. Cevizin dış kabuklarını soyduktan sonra içinin iskeletiyle birlikte 1 çay bardağı suyun içine akşamdan koyun ve sabah aç karnına için. En az 15 gün her sabah bunu tekrarlamanız gekir.


Kolestrol ve bitkisel çözümü

KOLESTEROL
Günümüzde kolesterolün kalp hastalığı ile bağlantılı olduğuna ilişkin bir şüphe kalmamıştır. Birçok inceleme anormal kolesterol düzeyinin kalp hastalığı riskini doğrudan artırdığını göstermiştir. Daha da önemlisi, geçen yıllarda yapılan birçok araştırma kolesterol düzeyini düşürmenin kalp krizi olasılığını gerçekten azalttığını ortaya koymuştur.

Kolesterol Neden Önemlidir?
Kalp krizlerinin nedeni koroner atardamar hastalığı olarak da bilinen koroner kalp hastalığıdır. Bu hastalıkta kalbe kan götüren damarlarda tıkanma meydana gelir. Bu tıkanmaların en büyük sebeplerinden biri yüksek kan kolesterolüdür. Ayrıca, ateroskleroz olarak da bilinen bu tıkanmalar bedendeki atardamarların hepsinde meydana gelebilir. Bu da kalp krizine, yüksek tansiyona ve bacaklarda kan dolaşımı sorumlarına veya anevrizmaya (atardamarlarda zayıf bir noktanın yada şişliğin oluşması) neden olur.


Kandaki kolesterol düzeyini denetleyerek bu tıkanmaların oluşumu yavaşlatılabilir, hatta durdurulabilir.

Kolesterol, kalp-damar hastalığına yol açan en büyük nedenlerden biridir. Kalp-damar hastalığı, kan damarlarında yada kalpte meydana gelen sorunları anlatmada kullanılan bir terimdir. Kalbe kan veren atardamarların içinde kolesterolün birikmesiyle daralmalar oluşur. Bu sebeple kalp ihtiyaç duyduğu kanı alamaz. Bunun sonucunda da kalp krizi yaşanabilir. Bu nedenle kandaki kolesterol miktarı azaltılırsa, damar tıkanıklığı oluşmasını ve ilerlemesini engellemiş oluruz. Kandaki kolesterolü azaltmanın en iyi yolu, yediklerinizdeki kolesterolü azaltmak ve yediğiniz yağ çeşitlerini değiştirmektir.


Kolesterol Nereden Gelir?
Kolesterol aslında bedendeki birçok dokunun ve hormonun kullandığı önemli bir maddedir. Bu öneminden dolayı bedeniniz kolesterol üretebilir yani sentezleyebilir. Bedeninizdeki kolesterolün büyük bir bölümü kolesterol ve doymuş yağ içeren yiyecekler yemekten kaynaklanır.

Doymuş yağlar yemek de kan kolesterol düzeyinizi yükseltir, ama doymamış yağlar kolesterol düzeyinizi düşürür. Bu nedenle beslenme tarzınızdaki doymuş yağ oranınızı azaltmak gerekir.

Bazı yiyeceklerin etiketlerinde toplam yağ miktarının yanı sıra doymuş yağ oranı da gram cinsinden verilmekte ve yağdan elde edilecek kalorinin yüzdeside belirtilmektedir. Etikette doymuş yağ miktarı yazmıyorsa, doymuş yağ olup olmadığını belirlerken uygulayacağımız iki temel kural vardır: İlk kural; doymuş yağların oda sıcaklığında katı olmasıdır. İkinci kural ise; süt ürünlerinde ve hayvanlardan elde edilen ürünlerde bol miktarda doymuş yağın bulunmasıdır.

Tereyağ, kaymak ve tam yağlı süt doymuş yağların yanı sıra kolesterol de içerir. Bu nedenle bu süt ürünlerinden yapılan her şey hem doymuş yağ, hem de kolesterol içerir. Bu yiyeceklere örnek olarak dondurmayı, peyniri ve fırında pişirilmiş tereyağlı ürünleri verebiliriz.

Özetleyecek olursak, doymuş yağlar yediğimiz yiyeceklerde bulunan bir yağ türüdür. Doymuş yağlar kanımızdaki kolesterol düzeyini yükseltir ve beslenme tarzımızda az bir yer tutmalıdır.


Kan Kolesterol Düzeyleri.
200 mg./dL. İstenen düzey.
200-239 mg./dL. Sınrda, yüksek.
240 mg./dL. yada fazlası. Yüksek.

Kullandığımız yağlarda zeytin, mısırözü, ayçiçek, soya, pamuk çekirdeği gibi bitkisel yağları tercih etmeliyiz. Ayrıca bilimadamları soğuk sularda ve derinlerde yaşayan bazı balıklarda bulunan çoklu-doymamış yağların kan kolesterolünü düşürmede çok etkili olduğunu keşfetmişlerdir. 1970'lerde yapılan çok önemli bir çalışma Grönland'daki eskimolarda kalp hastalıklarının ne kadar az olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma eskimoların sofralarında neredeyse sadece balık ve balık


ürünlerinin bulunduğunu gösterdi. Yağlı balık yiyen insanlarda hiçbir kalp hastalığının bulunmaması araştırmacıların çok ilgisini çekti.

Margarinlere Dikkat.
Bitkisel katı margarinler sebzelerden elde edilmelerine rağmen, oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Birinci kural; bu yağların doymuş yağ olduğunu gösteriyor. Katı halde satılan birçok bitkisel ürün için "kolesterolsüz" ya da "kolesterol içermez" şeklinde reklan yapılır. Bu ifadeler doğrudur. Bu ürünler kolesterol içermez, ama doymuş yağ içerir. Doymuş yağ da kanımızdaki kolesterol düzeyini yükseltir.

Kolesterol Düşüren Maddeler: Yüksek kolesterolü düşürmek için katı ve hayvansal yağları hiç kullanmamak gerekir. Beyaz şekerli ve beyaz unlu mamüllerinde kolesterol ve trigliserit oranını yükselttiği bilinmektedir.

Maydanoz, limon, sarmısak, soğan, zeytinyağı kolesterol düşürücü besinlerdir, hergün mutlaka kullanılmalıdır.

Derin deniz balıklarında bulunan omega 3-6-9 yağları içeren kapsüllerden günde 2 adet içilmesini tavsiye ederim.

Keten tohumunu öğüterek günde 2 tatlı kaşığı su ile içilmesi de faydalıdır. Keten tohumunun doğrudan kolestrolü düşürücü özelliği olmasa da, içerdiği omega 3 yağı sayesinde trigliserit i düşürür ayrıca damar yapısına faydası vardır.

Sarmısak günde 1-2 diş yendiğinde hem kolesterole hem de tüm damar sağlığına faydalı olmaktadır. Sarımsak kapsülleri yerine taze kokulu halini tüketmek çok daha faydalıdır.

Ceviz, içerdiği bitkisel steroller sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Günde 2-3 adet yemek faydalıdır.

Kekik ve karabaş otu bitkilerinden kaynar su içerisine birer tutam atarak 15 dk demleyiniz sonra süzüp içiniz. Sabah, akşam aç iken 1 su bardağı içiniz. 1 ay devam ediniz. Yalnız hipertansiyon sorunu olanlar kekik bitkisini fazla kullanmasınlar.

Halk arasında kalp hastaları genelde oğul otu ve alıç bitkisinin kalp damarlarını açtığını sanarak bu bitkileri kullanırlar. Oğul otu sadece sinirsel kalp çarpıntısını engellediği için rahatlık sağlar. Alıç ise tansiyonu düzenler. Bir de limon, sarmısak ve sirke karışımı formülleri ortalıkta elden ele dolaşmaktadır. Bu karışım da sadece kolesterolü düşürür ama damarları açmaz.Kolestrol düşüren bitkiler
Kolestrol
AHMET MARANKİ KOLESTEROL DÜŞÜREN BİTKİLER. Kolesterol nasıl düşer? Kolesterolümü nasıl düşürebilirim? Kolesterolü düşürmenin doğal yolları nelerdir? Kolesterol düşürücü bitkiler, Kolesterol tedavisi için bitkisel çözümler, kolesterol düşürmek için Prof. Dr. Ahmet Maranki tavsiyeleri…
Biberiye ve zerdeçal, toz haline getirilip, yemeklere 1/2 çay kaşığı eklenerek tüketilir.
-Ayrık kökü, ardıç tohumu, zeytin yaprağı,kekik, biberiye gibi bitkiler, çay gibi demlenip içilirse kolesterolün düşmesini sağlar.
-Yeşil çayın kolesterol düşürücü etkisi vardır. Siyah çay yerine yeşil çayı tüketmeyi deneyin.
-1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı toz zencefil konularak 10 dakika. demlendirilir. Günde 3 bardak içilir.
-1 bardak suya 4-10 gram zerdeçal konularak 10 dakika kaynatılır. Günde 2-3 bardak içilir.
-1 bardak kaynar suya, 4-10 gram sarı kantaron konularak 10 dakika demlendirilir. Günde 2 bardak içilir.

5 yorum:

 1. SA.Arkadaşım güzel dileklerin için sağol RABBİM razı olsun amin..kolesterol biraz yüksekmiş hep ihmal ediyorum en iyisi yine mutfak masasına yerlerini alsınki unutmamış oluyorum böylece birde çaydan vaz geçsem yeşile dönsem ne iyi olur ah,ah sevgiler..A.E.O

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederiz bu güzel paylaşımınız için, anneme bir kez daha hatırlatmalıyım bu faydalı yiyecekleri. Kolesterolune hiç dikkat etmiyor. Emeğinize sağlık, sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. A.SLM.Kendimizi hep ihmal ediyoruz.Benimde son tahlilde dikkatimi çektiler.Ah o çay bende çok içiyorum.yeşil çayıda içemiyorum.içebilsek iyi olacak ama maalesef Rabbim hepimizden Razı olsun.Sağlıklı günler temennisiyle A.E.O

  YanıtlaSil
 4. Ballı cimcime bendende sevgiler umarım annenizde
  daha dikkatli olur.Sağlıklı günler temennisiyle A.E.O

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar diyabet ve kolesterol sorunum var, aldığım ilaçların yanı sıra bitkisel öneriniz olursa çok sevinirim...

  YanıtlaSil