hepsişifa 4

10 Şubat 2010 Çarşamba

KETEN TOHUMU VE FAYDALARI


Selamün Aleyküm.Uzun bir aradan sonra nihayet bir fırsat yakaladım.Hepinizin bildiği gibi geçen ay anjio olmuştum daha sonra Kurban Bayramında vefaat eden annem için yapılan Hatim,ve Kuran proğramı için memleketim olan Konyaya gittim.Geleli bir hafta oldu ama misafirlerim vardı fırsat bulamadım.Şimdi Allaha Hamdolsun sizlerleyim.


KETEN TOHUMU VE FAYDALARI


Kuru birer tahta parçasını andıran tohumlar, uygun şartlar sağlandığında yeşerir ve çeşit çeşit bitkilere dönüşürler. Ancak bazıları da toprakta yetiştirilmeden gerek sağlık alanında gerekse diğer alanlarda, tohum şeklinde kullanılarak -Allah’ın izni ile- büyük yararlar sağlarlar. Bu özellikleriyle ön plana çıkan tohumlardan biri de keten tohumudur. Rabbimiz oldukça küçük boyutuna rağmen keten tohumunun içinde, insan yaşamı için son derece faydalı ve önemli maddeler yaratmıştır.
Keten tohumunun sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir:* Kalp hastalıklarına karşı koruyucu; yüksek kolesterol, trigliserid ve tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.
* İçerdiği bazı asitler sayesinde eklem romatizmasına karşı yararlıdır.
* Mide-bağırsak sorunlarında düzenleyici özelliğe sahiptir.
* Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
* İç organların yüzeylerini rahatlatıcıdır.
* İçeriğindeki lignan (SDG) anti-kanser özellikli bir madde olup; göğüs, kolon (kalın bağırsak) ve prostat kanserine karşı koruyucu, kanserli hücrelerin büyüme hızını yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.
* Öksürükte, ses kısıklığında ve gastrit gibi mide sorunlarında da olumlu etkisi gözlenmiştir.
* Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılabilir.
* Romatizmal hastalıkların önlenmesinde kullanılmaktadır.
* Sinir sistemini ve hafızayı güçlendirici olarak tavsiye edilmektedir.
* Egzema ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
* İçeriğindeki enfeksiyon giderici maddeler romatoid artrit, sedef, alerjiler ve diğer yangılı hastalıklarda iyileştirici etkiye sahiptir.
* Tokluk hissi verdiği için diyetlerde de kullanılır.
* Omega-3, vitamin B-12 ve lifler açısından zengin olması, hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktirici bir etki sağlar.
Rabbimiz'in küçük bir tahta parçasını andıran bu tohumu pek çok faydalı özellikle yaratması, O’nun sonsuz ilminin ve insanlara olan rahmetinin delillerinden sadece biridir. Yüce Allah'ın tohumlar üzerindeki ilmi, Kuran’da şöyle bildirilmiştir:
"Taneyi ve çekirdeği yaran şüphesiz Allah'tır. O, diriyi ölüden çıkarır, ölüyü de diriden çıkarır. İşte Allah budur. Öyleyse nasıl oluyor da çevriliyorsunuz?" (Enam Suresi, 95)

1 yorum:

 1. Efendim, merhabalar; Önce vefat eden annenize Allah'tan rahmetiyle muamele eylemesini, sizlere de sabr-ı cemil ihsan etmesini niyaz ederim.

  Başınız sağolsun efendim. Geçirmiş olduğunuz anjio operasyonu için de geçmiş olsun dileklerimi sunarım. İnşallah Allah şifanızı verir.

  Keten tohumu ve faydaları konulu hazırlamış olduğunuz bloğu bizimle paylaşan kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim efendim. Hiç susmasınlar ve daim olsunlar efendim.

  Cumanız hayırlı ve mübarek olsun.

  Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın efendim.

  YanıtlaSil